Salaš 2004

Foto Vendy Mlejnská | Salaš 2004, 650x491, 179.96 KBFoto Vendy Mlejnská | Salaš 2004


Účastníci projektu: Petra Křivová, Jana Světlíková, Tom Kebort, David Zámečník, Lucie Brachtlová, Monika Grigorovová, Anička Štěrbová zvaná Alí Paša, Bára Pavlicová, Vendy Mlejnská, Tereza Puková, Honza Bednář, Roman Ehl a Michal Res.
 


Práce na projektu sestávala z několika pracovních setkání na Salaši a v budově ZUŠ v Uherském Hradišti. Na Salaši byla pozornost zaměřena především na pořizování snímků, v Uherském Hradišti se řešilo zpracování materiálů.

První setkání proběhlo na Salaši od čtvrtka 13. do neděle 16. května 2004. Další o prázdninách od středy 11. do neděle 15. srpna 2004.

Žáci - účastníci pracovali na Salaši rozděleni do skupin a pod dohledem zkušenějších kolegů fotografů Mariana Svitka, Davida Kalmuse, Milana Biegońe a Marka Malůška se věnovali „sběru“ snímků. Každý z lektorů samozřejmě vedl skupinu svým obvyklým pracovním způsobem a odkrýval žákům svůj způsob pozorování a vnímaní předloh při fotografování. 

Oficiální zahájení projektu „Salaš 2004 – lidé a životní“ prostředí proběhlo v pátek 14. května v podvečer za účasti místostarosty Salaše Ing. Jiřího Janováče. Součástí zahájení bylo také krásné vyprávění pana Janováče o historii, ale i současnosti obce Salaš a upozornění na všechno „neopomenutelné“ pro naše fotografování a následná beseda s mladými fotografy. 

Po večerech probíhalo hromadné vyvolávání filmů (při práci na projektu se jedná výhradně o klasickou černobílou fotografii) a samozřejmě táboráky s opékáním špekáčků. Každý pracovní den byl zakončen společným hodnocením zhotovených fotografií za účasti všech lektorů. 

Na snímcích se objevují lidské situace z prodejny potravin, z hospůdky, záběry z Obecního úřadu Salaš, běžné situace z ulice při svozu dříví z lesa, obdělávání zahrádek nebo z příjezdu pojízdné prodejny ptačích budek a dalšího úžasného prodejního artiklu, senzační záběry byly pořízeny také v neděli dopoledne při soutěži hasičských sborů. Zajímavé bylo také například fotografování pomníku zavražděných partyzánů. Úkolem každého žáka bylo nalézt svůj subjektivní pohled, který by nejlépe vystihnul význam tohoto místa a náladu, která se s ním pojí. 
 

Foto Anička Štěrbová | Salš 2004, 650x486, 103.80 KBFoto Anička Štěrbová | Salš 2004

  


Na pracovních setkáních na Salaši vzniklo něco kolem tří stovek fotografií a domů se přivezly ještě další nezpracované filmy. Další práce na těchto materiálech probíhaly ve fotokomoře v budově Základní umělecké školy v Uherském Hradišti. Z nejlepších snímků postupně vznikaly výstavní zvětšeniny. 

Po ukončení této výstavy v kině Hvězda se soubor přestěhuje „domů“ na Salaš, kde se právě v budově bývalé Základní školy stane stálou výzdobou interiéru. Význam tohoto projektu je samozřejmě zcela nadčasový.
 

© 2012 - FotoMosty • Realizace web studio dat