Zahájení výstavy Momentky z budoucnosti

Zahájení výstavy Momentky z budoucnosti v kině Hvězda

Zahájení výstavy Momentky z budoucnosti v kině Hvězda

Jana Tvrdoňová ze ZUŠ Uherské Hradiště.
Zahájení výstavy
Marek Malůšek při zahájení výstavy
Zahájení výstavy
Zahájení výstavy
Rautík
Zahájení výstavy
Zahájení výstavy
Zahájení výstavy
Zahájení výstavy Momentky z budoucnosti
Zahájení výstavy Momentky z budoucnosti
Marek Malůšek při úvodu výstavy žáků ZUŠ UH

Ještě v roce 2006 jsme tady v kině Hvězda vystavovali se žáky fotografického oddělení Základní umělecké školy Uherské Hradiště černobílé bromostříbrné zvětšeniny. Je neuvěřitelné, jak se médium fotografie za uplynulých deset let proměnilo a jak zásadním způsobem proniklo do nejběžnějších oblastí našich životů, které zásadním způsobem ovlivňuje.

V roce 2006 jsme tady vystavovali soubor fotografií nazvaný Lidská přání. Byl to soubor portrétů lidí, které žáci požádali o portrétování v ulicích města Uherské Hradiště. Tyto lidi naši mladí fotografové vyzvali, zda by mohli na připravenou čtvrtku tvrdého papíru napsat či nakreslit své největší přání a tak je poté na černobílý klasický film vyfotili. Žáci se předešlé domluvy soustředili na lidi různých věkových skupin a jejich výpovědi se překvapivě různily. Na výstavě se potom instalovaly do jednotlivých rámů černobílé portréty spolu s popsanou cedulkou.

Tedy už tenkrát jsme vytvořili jakési konceptuální dílo. Soubor, který vznikl z předem vystavěné myšlenky a jehož závěr vedl nás i diváky k dalším úvahám. Za těch deset let se doba skutečně proměnila a také zrychlila. Některá někdejší přání by nejspíš už působila úsměvně. Řadu věcí máme dnes prakticky nadosah a získáme je jedním kliknutím. Jiné jsme nenávratně ztratili a vytěsnili.

Dnes představujeme soubor fotografií, který je vytvořen pomocí digitálních technologií a v nemalé míře s pomocí postprodukce. Opět tematicky čerpá ze současné společenské atmosféry a přímo reaguje na četné poplašné zprávy, kterými nás tak vydatně zásobují média. Ve vytvořených obrazech nehledejte žádné reálné hrozby a prognózy budoucnosti. Obrazy jsou především svědectvím snadno manipulovatelné pravdy a upozorňují především na nezbytnou potřebu udržet si své vlastní postoje a názory a schopnost správě vybírat a třídit informace.

Při přípravě projektu jsme čerpali z nejrůznějších zdrojů včetně kinematografie. Výsledkem jsou fotografie, které od diváka vyžadují zamyšlení. Na první dojem může být toto podivné karnevalové panoptikum pobuřující. S postupným rozkrýváním dalších rovin a vrstev začne jistě probouzet i úsměv.

Marek Malůšek. 

 

© 2012 - FotoMosty • Realizace web studio dat