Letní dílna v Bystřici nad Pernštejnem | 10. – 12. srpna 2012


Letní
víkendová fotografická dílna v Bystřici nad Pernštejnem
ve spolupráci s občanským sdružením Kumšt
10. – 12. srpna 2012

O víkendu 10. – 12. srpna 2012 v Bystřici nad Pernštejnem máte možnost se naučit lépe využít všechny možnosti svého fotoaparátu a zdokonalit výsledky práce s ním. Zkuste si vybrat jedno z témat letní víkendové fotografické dílny – dílny dokumentární či umělecké fotografie. Aktivní účastí v individuálně zaměřeném třídenním kurzu máte možnost intenzivně posunout vaše teoretické i praktické dovednosti v oboru digitální fotografie. Díky spolupráci s předními fotografy a osvědčenými lektory najdete odpovědi na problematiku fotografické techniky, objevíte kreativní způsoby kompozice a možnosti při práci s vaším konkrétním fotoaparátem.

Zde naleznete podrobné informace o fotografické dílně včetně ukázek práce jednotlivých účastníků:

            

Účastníci fotografické dílny v Bystřici nad Pernštejnem | foto neznámý barman, 650x433, 150.69 KBÚčastníci fotografické dílny v Bystřici nad Pernštejnem | foto neznámý barman


Téma č. 1: Netradiční pohled na tradiční události – v hledáčku je Bystřická pouť.

Základní anotace: volba osobního, jedinečného a výrazného tématu fotografování, využití konceptu v dokumentární fotografii, hledání hranice dokumentu a portrétu, využití fotografické techniky a doplňků pro ozvláštnění fotografií (systémový blesk, volba objektivů apod.), citlivé využití úprav v počítači pro zvýšení působivosti fotografií, projekce fotografií s rozborem a hodnocením. Výstup workshopu bude tvořit veřejná audiovizuální prezentace a fotografie budou se svolením autorů i dále publikovány a vystavovány.

Cílem lektora bude zdůraznit důležité oblasti praktického zpracování digitálních fotografií s maximální mírou individuálního přístupu s ohledem na dosavadní zkušenosti a teoretické znalosti účastníků.

V rámci workshopu proběhnou v případě zájmu účastníků i dvě večerní přednášky – konzultace doplněné projekcí, jejichž téma je možné dle domluvy libovolně změnit. Fotograf Marek Malůšek seznámí účastníky se svými osobními zkušenostmi a postupy, které uplatňuje při zpracování fotografií v profesionální praxi. První přednáška bude zaměřena na ideální pracovní postup při zpracování snímků ve formátu RAW (proč používat formát RAW, vlastnosti formátů JPEG a RAW a jejich výhody a nevýhody, konverze do DNG, výhody úprav v modulu Camera RAW, metody archivace snímků).

Při druhé přednášce se mohou účastníci seznámit s možnostmi programu Adobe Bridge (součást Adobe Photoshop), který je zásadním pomocníkem při stahování fotografií, jejich popisování, třízení, výběrech a vytváření nejrůznějších prezentací a jednoduchých webových galerií. Pozornost bude zaměřena i na metadata fotografií a klíčová slova – nedoceněnou problematiku z hlediska budoucnosti digitální fotografie. Bude vyhrazen i prostor pro individuální konzultace a projekci autorských portfolií účastníků. V případě zájmu je také možné realizovat ukázky fotografování při kombinaci přirozeného a zábleskového světla s mobilními bateriovými zábleskovými světly nebo praktické ukázky jak vylepšit své fotografie v Adobe Photoshop.

Workshop je určen všem zájmovým fotografům, studentům středních a vysokých škol, uchazečům o studium na odborných uměleckých školách i mírně pokročilým fotografům. Je připraven pro omezený počet maximálně deseti účastníků, pro které budou připraveny počítače s potřebnými programy i dalším příslušenstvím. Vlastní počítač je samozřejmě výhodou. 

        

Viktor Kopasz při prezentaci své tvorby | foto Marek Malůšek, 650x433, 94.47 KBViktor Kopasz při prezentaci své tvorby | foto Marek Malůšek


Téma č. 2: Krajina a architektura

Základní anotace: umění kompoziční techniky, současné trendy krajinářské fotografie, možnosti sebevyjádření v tvůrčí fotografii, autorská kompozice, práce s detailem, focení v exteriérech i interiérech, propojování stylů, rozbor nafocených fotografií, práce na individuálním rozvoji obrazové stránky fotografií. Maximálně pro dvanáct účastníků.

         

Fotografování inscenovaných portrétů s Markem Malůškem | foto Pavel Krásenský, 650x433, 172.54 KBFotografování inscenovaných portrétů s Markem Malůškem | foto Pavel Krásenský


Určení kurzů: Všem, kdo mají chuť objevovat a naučit se něco nového, bez omezení stupně pokročilosti či věku. Samozřejmostí fotografických dílen bude individuální spolupráce lektora s účastníky – konzultace, rozbory a diskuze nad výstupy vašich nafocených prací, včetně možností následných úprav fotografií v příslušných softwarových programech.   

Doporučená výbava:
- Vlastní digitální fotoaparát
- Fototechnika, kterou běžně používáte (objektivy, blesk, paměťová karta, apod.).
V případě potřeby budou notebooky pro následnou práci a úpravy fotografií pro účastníky připraveny k zapůjčení.

Podrobnější informace o možnosti účasti a cenách workshopu naleznete zde:

Letní fotografická dílna v Bystřici nad Pernštejnem | foto Marek Malůšek

Letní fotografická dílna v Bystřici nad Pernštejnem | foto Marek Malůšek

Výuka práce v bitmapových editorech
Fotografování na "tancovačce" Na výletišti
Společný oběd
Letní fotografická dílna
Letní fotografická dílna
Společná fotografie
Nedělní veřejná projekce výsledků dílny
© 2012 - FotoMosty • Realizace web studio dat