Letní filmové školy ve fotografiích


Výstava ke dvacátému výročí Letní filmové školy v Uherském Hradišti.
Výstavní prostory kina Hvězda Uherské Hradiště. Slavnostní zahájení výstavy proběhlo
v pátek 25. července 2014 v 17 hodin před otevřením celého festivalu.

Zastoupení fotografové: Jan Bartoš, Martin Cenkl, Karel Cudlín, Aleš Duda, Ivana Dvorská, Miloš Fikejz, Aleš Formánek, Martina Gogolová, Jakub Hněvkovský, Bohdan Holomíček, Radka Tippmanová (Kamenická), David Kumermann, Marek Malůšek, Tomáš Ruta, Michal Stránský, Jindřich Štreit, Milan Zámečník
 

Foto © Miloš Fikejz | Režisér Jaromil Jireš fotografuje režiséra Vojtěcha Jasného s manželkou LFŠ 1995, 650x434, 133.43 KBFoto © Miloš Fikejz | Režisér Jaromil Jireš fotografuje režiséra Vojtěcha Jasného s manželkou LFŠ 1995

Výstava Letní filmové školy v Uherském Hradišti ve fotografiích představuje výběr portrétů a dokumentárních fotografií, které v letech 1992–2013 vytvořili fotografové LFŠ. Připomíná jedinečnou atmosféru festivalu i výjimečná setkání s hosty jednotlivých ročníků. Na snímcích se objevují tváře filmových tvůrců, osobností světa filmu, divadla, umění a hudby, ale i průkopníků a organizátorů LFŠ. Sociologický rozměr výstavy představuje proměny prostředí i společnosti nebo porovnání podoby dnešního návštěvníka LFŠ a návštěvníka z doby před dvaceti lety.
     

                   

Foto © Martina Gogolová | Igor Chaun a Jan Hřebejk | LFŠ 1996, 650x413, 135.76 KBFoto © Martina Gogolová | Igor Chaun a Jan Hřebejk | LFŠ 1996

A kdo jsou fotografové Letní filmové školy? Jsou to fotografové či dokumentaristé, kteří se cíleně zabývali fotografováním dění a programu. To probíhalo v počátečních letech zcela neorganizovaně, a vycházelo z vlastní iniciativy a zájmu fotografů. Později se fotografové stali nedílnou součástí organizačního štábu, kde dodnes úzce spolupracují s Press centrem či Filmovými listy.
            

Foto © Jindřich Štreit | LFŠ 2002, 650x413, 95.87 KBFoto © Jindřich Štreit | LFŠ 2002


Letní filmová škola je bezesporu nesmírně fotogenická. Také proto se do Uherského Hradiště v době jejího konání vypraví jen málokdo bez fotoaparátu. Především v posledních letech, kdy nové technologie usnadňují fotografický proces, zde vzniká nepřeberné množství záznamu.
V rámci LFŠ byl dokonce několikrát organizován fotografický workshop. Například v roce 2004 byly na výstavě v Galerii Vladimíra Hrocha v Klubu kultury představeny výstupy workshopu vedeného Jindřichem Štreitem, kterého se o rok dříve společně zúčastnili studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště a Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Od roku 2011 se pravidelně věnuje vedení fotografických dílen v rámci odborného programu LFŠ Karel Cudlín.
Výstava představuje výhradně práce autorů, kteří se na Letních filmových školách cíleně a dlouhodobě zabývali dokumentací nebo portrétováním, případně spolupracovali s LFŠ jako oficiální fotografové nebo spolupracovníci festivalových Filmových listů.
   

Foto © Aleš Duda | Izraelský režisér Amos Gitai před kinem Hvězda, v pozadí vcházi do záběru Julio Medem | LFŠ 2008, 650x413, 168.70 KBFoto © Aleš Duda | Izraelský režisér Amos Gitai před kinem Hvězda, v pozadí vcházi do záběru Julio Medem | LFŠ 2008


Až do roku 2001 zde fotografovali většinou z vlastní iniciativy nadšenci, kteří vnímali význam zachycení „filmovkových“ událostí. Později dění dokumentovali studenti, dnes již absolventi Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Od roku 2006 pak vznikla uvědomělá spolupráce fotografů s Press centrem nebo Filmovými listy. Na výstavě je zastoupeno 17 autorů. Jsou i další autoři, kteří na Letní filmové škole v Uherském Hradišti fotografovali, nicméně se jejich práce získat nepodařilo, nebo byly již nenávratně ztraceny.
Za uplynulých dvacet let byla zachycena řada zásadních událostí, portrétů hostů a jedinečných setkání, které se mohly uskutečnit výhradně v Uherském Hradišti a z podnětu LFŠ. Vzniklo tak velké množství záznamů, které ale nebylo nikdy komplexně zpracováno a z části sloužilo pouze pro soukromé účely. Jejich část byla při realizaci výstavy nově objevena, u dalších materiálů můžeme mluvit o znovuobjevení nebo o revizi archivů zastoupených autorů. Výběr fotografií vychází z tisíců snímků v digitální podobě a stovek černobílých i barevných negativů.
    

Foto © Jakub Hněvkovský | LFŠ 2010, 650x413, 158.46 KBFoto © Jakub Hněvkovský | LFŠ 2010


Koncepce výstavy si od začátku nekladla za cíl mapování jednotlivých ročníků Letních filmových škol v Uherském Hradišti. To by nebylo ani možné. V prvních letech LFŠ fotografoval např. jen jeden nebo dva fotografové, v roce 1992 se dokonce nepodařilo objevit nikoho, kdo by se cíleně věnoval dokumentaci programu. Později, například v roce 2006, fotografovalo současně hned sedm fotografů. Témata na jejich snímcích se pak v mnoha případech v odlišných pohledech opakovala.
            

Foto © Karel Cudlín | Carlos Saura na Horňáckých slavnostech v areálu větrného mlýnu v Kuželově | LFŠ 2012, 650x413, 125.35 KBFoto © Karel Cudlín | Carlos Saura na Horňáckých slavnostech v areálu větrného mlýnu v Kuželově | LFŠ 2012


Hlavní snahou bylo především představit fotografické práce zastoupených autorů a poukázat na jejich způsob nahlížení na zvolená témata či linii autorského rukopisu. Jindřich Štreit objevuje i mezi hvězdami stříbrného plátna svého obyčejného člověka a přehodnocuje kontrast a vzájemné odlišnosti prostředí uvnitř a vně festivalu. Miloš Fikejz a Aleš Duda svou pozornost zaměřují především na portréty osobností a dokumentaci výjimečných setkání. Bohdan Holomíček nebo Jan Bartoš vyprávějí pomocí záběrů sestavených do vizuální mozaiky, která rozehrává řadu souvislostí. Snímky Ivany Dvorské, Martiny Gogolové nebo Radky Tippmanové (Kamenické) jsou důkazem jejich úzkého sepjetí se zpracovávanými tématy. Subjektivní přehodnocení situací a míst představují pohledy Michala Stránského nebo Tomáše Ruty. Své práce zde prezentují i profesionální fotoreportéři a dokumentaristé Karel Cudlín, Jakub Hněvkovský a Milan Zámečník a také stávající oficiální fotografové LFŠ David Kumermann a Marek Malůšek.
            

Foto © David Kumermann | Jaroslav Rudiš, autor předlohy scénáře filmu Alois Nebel  | LFŠ 2012, 650x433, 98.81 KBFoto © David Kumermann | Jaroslav Rudiš, autor předlohy scénáře filmu Alois Nebel | LFŠ 2012


Současně s přípravou výstavy se podařilo uspořádat a především doplnit archiv fotografií a znovu získat mnohé už zdánlivě ztracené materiály. Výstava představuje dosud nejucelenější fotografický výstup sestavený napříč jednotlivými ročníky Letních filmových škol v Uherském Hradišti.
Kurátor výstavy Marek Malůšek.
            

© 2012 - FotoMosty • Realizace web studio dat