Karel Tůma | Co je to v nás?

15 let s fotografií | výběr z tvorby
7.3. - 2.4. 2013 | výstavní prostory kina Hvězda | Uherské Hradiště
Zahájení výstavy a setkání s autorem proběhne ve čtvrtek 7. března 2013 od 18.00 hod.
  

Foto © Karel Tůma, 650x447, 151.35 KBFoto © Karel Tůma

Co je to v nás? Znovu vyhledávám ten zvláštní pocit vyvolaný konkrétními situacemi a lidmi z vystavených fotografií, u kterých navíc vím, co jim předcházelo a také co následovalo, proč jsem se tam ocitl. Zkuste si položit tuto otázku a nechte na sebe působit obraz situace z fotografie.

Nakonec je tu ale chvíle, kdy stejná otázka padne i na mě, na vás. Jak si sami odpovídáme, bývá často docela něco jiného, než jak nás vidí ostatní, než jak jednáme a komunikujeme navenek.


Výstava fotografa Karla Tůmy představí výběr z cyklů Amsterodam; Praha na prahu; Noci na okraji Prahy; Obsluha nahoře bez; Masopust; Mladá alternativa; Punk zoona; Praha pod heslem - Postavme se proti MMF a Světové bance; Mezisvěty/Východoslovenské cigánské osad; Divadelní svět Brno; Venezia, Venice, Benátky; Free tekno a DIY kultura.
 

Foto © Karel Tůma, 650x447, 130.86 KBFoto © Karel Tůma


Autor při práci jevištního technika ve Vinohradském divadle vytváří svůj první soubor fotografií Život se žije a ztrácí na ulicích. Zpracovává v něm téma sociálně slabších, bezdomovců, nejrůznějších postav z pražských ulic, narkomanů i těch, co jim podávají pomocnou ruku, streetworkerů. V roce 1998 byl přijat na FAMU v Praze. Další jeho velké téma vyrůstá z kontaktů a sympatií s některými levicovými hnutími. Podporován časopisy Mladý svět a Konfrontace pracuje na souboru Mladá alternativa, kde hrají největší roli fotografie pouličních demonstrací vyvolaných z nejrůznějšíhopopudu. Zájem o městské subkultury, kultury, jež ve městě žijí spíše jako jeho zajatci, podnítil vznik makety knihy nazvané Po osmi letech svobody. Toto období vrcholí reportážním souborem ze zářijových událostí při zasedání MMF a SB v roce 2000, nazvaném Praha pod heslem: Postavme se proti MMF a SB. Ve stejném roce získal cenu za nejlepší černobílou fotografii v soutěži Praha fotografická se soubory Život se žije a ztrácí na ulicích, Pankáči a právě s reportážním souborem ze zářijových událostí. Více než pět let zpracovává téma cikánských osad na východním Slovensku. 

 

Foto © Karel Tůma, 650x447, 105.86 KBFoto © Karel Tůma


Při realizaci a hlavně následném uplatnění fotografií spolupracuje, mimo jiné, s nadací Člověk v tísni. S výběrem fotografií z cyklu Mezisvěty, sestaveným pro kategorii Každodenní život na Czech Press Photo 2002 získal 1. Cenu – Zlaté oko. Průběžně vznikají fotografie také z cyklů Praha na prahu, Skrze blízkost a doteky, Amsterdam, Všichni jsme poutníky. Tůma pracuje v tematických cyklech a k jednotlivým tématům se průběžně vrací. Věnuje se dlouhodobým dokumentárním projektům s výrazným sociálním podtextem. V poslední době pracuje i na tématu Obsluha nahoře bez o pražských hospodách, ve kterých obsluhují topless. Je zakládajícím členem fotografické skupiny Rovnýma nohama. V roce 2004 byl nominován na cenu Jaromíra Funkeho a umístil se na třetím místě a získal grant pro mladé dokumentaristy a fotoreportéry ze zemí východní Evropy Credit Suisse Masterclass. Poslední semestr studia na Fakultě filmové a televizní Akademie múzických umění strávil na stáži (program Erasmus) v polských Katowicích. Prostředí polského Slezska s jeho průmyslovou tradicí je pro fotografa inspirací dodnes. Těžký život lidí v průmyslových zónách, neustálá přeměna krajiny i měst a silná tradice náboženství s náboženskými svátky a na druhé straně ten nejsvětštější život. Po dokončení studia na pražské FAMU v roce 2005 vede seminář dokumentární fotografie na Fakultě sociálních věd UK – Institut komunikačních studií. V roce 2006 pracuje na grantu Florenc, který je vypsán EU pro podporu migrace směrem na evropský trh práce. V roce 2007 realizuje projekt Centra pro otázky migrace ve spolupráci s Poradnou pro uprchlíky. V putovní výstavě představuje portréty imigrantů, kteří v ČR žádají o azyl nebo ho již získali. S agenturou CHOICE Images pracuje na společném tématu Osobnosti Charty 77. V posledních letech podnikl několik cest do muslimských zemí (Maroko, Turecko), kde hledá nová témata a inspiraci pro své záběry. Od roku 2007 spolupracuje s nakladatelstvím Dauphin na fotografických realizacích knižních publikací. V roce 2008 půl roku pracoval jako lektor na programu české části projektu Multikulturního centra Cultures from Around the Block (Kultury odvedle) s pracovním názvem Společně o sobě. Přes deset let Tůma fotografuje na masopustních oslavách v Praze a Roztokách u Prahy. Od roku 2010 portrétuje české spisovatele, básníky a filosofy.

   

Ukázky z výstavy "Co je to v nás?"

Ukázky z výstavy "Co je to v nás?"

Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Foto © Karel Tůma
Pozvánka ke stažení (.pdf, 1.55 MB)
© 2012 - FotoMosty • Realizace web studio dat